Jednym z najbardziej powszechnych typu leasingu jest leasing operacyjny, który według wielu specjalistów jest bardziej korzystny od finansowego, gdyż jest jego raty są o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnego leasingu, w związku z czym cieszy się ogromną popularnością. Ponadto, umowa leasingowa zawierana jest na czas określony i warto podkreślić to, że nie może być krótsza niż 40 % czasu amortyzacji samochodu ani nie może trwać dłużej niż 60 miesięcy.

Leasing Samochodów osobowych

Przede wszystkim, samochód leasingowy zaliczany jest do majątku leasingodawcy, w związku z czym to właśnie na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych w stałej kwocie, która jest określana według właściwych przepisów prawnych.

zloz-wniosek

Trzeba powiedzieć o tym, że raty leasingowe wraz z opłatą wstępną stanowią koszt uzyskania przychodu dla leasingobiorcy. Z pewnością, do tych kosztów możemy jeszcze zaliczyć prowizje, opłaty manipulacyjne, wydatki z utrzymaniem samochodu leasingowego czy raty leasingowe netto oraz wpłatę początkową.

Nie ulega wątpliwości to, że podatek VAT jest doliczany do każdej raty leasingowej. Nie zapominamy także o dodatkowym koszcie w postaci ubezpieczeniu auta, ale jego wysokość nie może być wyższa niż 20000 euro.

Oprócz tego, łączna suma opłat powinna w przybliżeniu odpowiadać szacunkowej wartości początkowej auta. Ponadto, po zakończeniu umowy leasingowej można dokonać wykupu samochodu, a co ważne jego cena jest ustalana wspólnie przez obie strony zawierające umowę leasingową.

Oczywiście, ten typ leasingu jest tylko wtedy korzystny, jeśli jego okres jest krótszy niż normatywny czas amortyzacji pojazdu. Dlatego najczęściej decydują się na niego przedsiębiorcy, z tego względu że samochód można wliczyć do majątku danego klienta, a co za tym idzie wszystkie opłaty leasingowe będą dla niego stanowić koszty uzyskania przychodu, do których możemy również dodać wydatki związane z utrzymywaniem pojazdu.

Niestety, gdy zdecydujemy się na wykup pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej nie będziemy mogli odliczyć sobie podatku VAT, ponieważ stanowi on część ceny sprzedaży.

Jak widać, leasing operacyjny posiada wiele zalet i jest o wiele bardziej opłacalny niż leasing finansowy czy kredyt motoryzacyjny, w związku czym warto wziąć go pod uwagę, kiedy rozważmy kupno np. samochodu firmowego.

One thought on “Leasing Samochodów osobowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *