Leasing z roku na rok uzyskuje coraz to większą popularność wśród przedsiębiorców jako sposób na sfinansowanie zakupów czy inwestycji w przedsiębiorstwie. Wynika to głównie z jego szerokich zalet oraz z tego, że firmy leasingowe chętniej udzielają wsparcia finansowego firmom niż banki. Skupmy się w tym artykule na leasingu operacyjnym.

Leasing operacyjny

 

Co to jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to po prostu przekazanie praw do użytkowania przedmiotu leasingu leasingobiorcy. Leasingobiorca jest zobowiązany do uiszczania na rzecz leasingobiorcy rat. Okres trwania umowy leasingowej w ramach leasingu operacyjnego jest nie krótszy niż 40 procent okresu amortyzacji przedmiotu leasingu. Maksymalny okres na jaki może zostać podpisana umowa leasingowa w ramach leasingu operacyjnego to 60 miesięcy.

Co może być przedmiotem leasingu operacyjnego?

W ramach leasingu operacyjnego przedmiotem leasingu mogą być samochody osobowe, samochody ciężarowe, sprzęt komputerowy, sprzęt biurowy lub maszyny. Przedsiębiorca, który chce skorzystać z leasingu operacyjnego musi wpłacić na rzecz firmy leasingowej opłatę wstępną. Przedmiot leasingu jest zaliczany do majątku leasingodawcy. To właśnie na leasingodawcy spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Co przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Gdy przedsiębiorca wybierze leasing operacyjny może do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć opłatę wstępną, ratę leasingową(wartość netto raty leasingowej) oraz wszystkie opłaty związane z eksploatacją np. samochodu czy sprzętu.

Jak wygląda sytuacja odnośnie podatku VAT?

Gdy chodzi o leasing operacyjny podatek VAT jest naliczany do każdej raty. Podatek VAT jest traktowany przy leasingu operacyjnym jako usługa.

Ile przedsiębiorca może odliczyć podatku VAT?

Przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 60 procent podatku VAT od każdej raty leasingowej.

Jak wygląda wykup przedmiotu leasingu?

Przedsiębiorca korzystający z leasingu operacyjnego może po upływie terminu ważności umowy leasingowej wykupić prawo do przedmiotu leasingu.

Dla kogo leasing operacyjny będzie opłacalny?

Leasing operacyjny będzie głównie opłacalny dla przedsiębiorców, którzy nie chcą płacić podatku VAT w całości przy wpłacie pierwszej raty.

Czy leasing operacyjny jest udzielany bez bik?

Obecnie można znaleźć oferty leasingu operacyjnego bez sprawdzania rejestrów dłużników między innymi rejestru BIK.

Zobaczmy na podstawie przykładu jak wygląda leasing operacyjny. Przyjmijmy, że przedmiotem leasingu jest samochód osobowy o wartości brutto 123 tysiące złotych. Wartość netto wspomnianego samochodu wynosi 100 000 złotych. Podatek VAT wynosi 23 000 złotych. Przedsiębiorąca może odliczyć 60 procent podatku VAT. Odliczenie nie może przekroczyć 6 000 złotych. W omawianym przypadku przedsiębiorca może odliczyć właśnie tylko 6 000 złotych, a nie całe 23 000 złotych podatku.

Gdy decydujemy się na leasing operacyjny czy inną formę finansowania zawsze warto dokładnie przeanalizować co jest dla bardziej opłacalne. Należy też pamiętać, aby wybierać sprawdzone firmy doradcze, które przeprowadzą  nas przez cały proces starania się o leasing operacyjny.

One thought on “Leasing operacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *