Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Płaskostopie liczy na głębokim obniżeniu sklepienia stopy czy chociaż jej ograniczeniu. Stopa która nie ma płaskostopia nie dotyka całą naszą powierzchnią podłoża. Kości tej stopy tworzą łuk. U stopy która zamierza płaskostopie nie tak się nie dzieję.

Promocja Deichmann Trzebiatów

U tej kobiety dojeżdża do zaniku łuków stopy, wtedy stopa staje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie ma do 40% ludzi. Aby uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom kierującym nasze pierwsze kroki, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest okazją płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu i obciąża stopy. Wyróżniane są dwa rodzaje płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

promocja Deichmann
promocja Deichmann

Płaskostopie podłużne, będące efektem obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa odbywa się ciężka i wydaje swoją elastyczność. Płaskostopie spędza w wszystkim wieku.

zobacz również Karta podarunkowa Deichmann

U maluchów do jakiś 3-4. roku życia płaskostopie jest prawie fizjologiczne, a uzależniony jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i spokojnych mięśni. Tym sposobem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z biegiem dziecka. Deformacja stopy w postaci płaskostopia zmienia ważne problemy jej utrzymania. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp oraz dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale też łydek oraz kręgosłupa. Gra tym wpływ na założenie w znaczeniu stopy do tego nieprzystosowanym skutkuje liczeniem się na podeszwie stopy bolesnych oraz trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może też doprowadzić do rozwoju wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego albo w skrajnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.

Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie oraz mienie obuwia oraz chodzenie. Istnieje wówczas szczególnie dokuczliwe i przydatne będą buty ortopedyczne dla niemowląt. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone i długo trwające, prowadzić że do rozwoju stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie tylko na ćwiczeniu mięśni stóp ale i trzymaniu właściwie dopasowanych, szerokich oraz odpowiednich butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (a dopiero po pomocy z specjalistą – nie na samodzielną rękę!) i pamiętaniu o utrzymywanie prawidłowej pozycje ciała.

Promocja Deichmann Trzebiatów

Do zadań korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: noszenie na palcach, piętach i zagranicznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki odpowiadającej na ziemi lub chwytanie i budowanie palcami stóp drobnych przedmiotów z ziemi. Czasem ale w przypadku mocnych i dających duże dolegliwości deformacji stóp, ćwiczenia i prowadzenie zachowawcze mogą objawić się nieskuteczne. Konieczny może się okazać to zabieg operacyjny. Jednak zatem stanowi wskazane dopiero w ostateczności.

Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Trzebiatów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.